Gaziantep Destek Eğitim Danışmanlık ve Personel Belgelendirme Test ve Sertifikalandırma A.Ş.

GTO'da Mesleki Yeterlilik Sınavları Devam Ediyor

2017-05-09 15:05:54 tarihinde yayınlandı.

SAYIN ÜYEMİZ,

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Mesleki Yeterlilik Merkezi olarak, Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan Usta, Kalfa ve işçilere, Mesleki Yeterlilik Belgesi verme hizmetlerine bir yenisini daha ekledi,

GTO MYMBilindiği üzere 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren işverenlerin, çalışanlarını belgelendirmeleri zorunlu hale getirilmiştir. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunan 48 meslekte belgesiz çalışanlar için, iş müfettişleri tarafından denetimler yapılacaktır. Yapılacak olan denetimlerde belgesiz çalışan her bir kişi için işverene 500 TL idari para cezası uygulanacaktır.

GTO olarak, ilimizde tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde çalışan işçilere yönelik bugüne kadar birçok alanda sınavlar yaptık. Bu sınavlarımıza ilave olarak, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz metal saç ve çelik kaynak sınavlarımız ile belgelendirdiğimiz aday sayımıza, yenilerini eklemiş olduk.

Bilindiği üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 5544 sayılı Kanun kapsamında çıkarmış olduğu tebliğlerde Metal, İnşaat, Doğalgaz, Otomotiv, Elektrik ve Elektronik sektörlerinde "Mesleki Yeterlilik Belgesi" zorunlu hale getirilmiştir.

Gaziantep Ticaret Odası olarak, Bakanlığın Zorunlu hale getirdiği mesleklerde, yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığı ile sınavlar gerçekleştirmekteyiz. Bu sınavlarda başarılı olan adaylarımıza, bugüne kadar birçok belgelendirme yapmış bulunmaktayız. 

 

 

MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişileri istihdam eden işverenlerin ,48 aya kadar "İşveren Prim Desteği" Bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Sınava girecek adayların sınav+belge ücretlerinin tamamı 2017 yılı sonuna kadar işsizlik sigorta fonundan karşılanacaktır. Hem belgesiz çalışan işçilerimizin, hem de belgesiz çalışanları istihdam eden işverenlerimizin, cezai müeyyidelere maruz kalmamaları için bir an evvel kanuni zorunluluğu yerine getirmeleri gerekmekte olup, bundan böyle belgesi olmayan kişiler çalıştırılmayacaktır.

Bu nedenle, İlimiz genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların, Odamız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi A.Ş. (MEYBEM) işbirliği ile gerçekleştirdiği sınavlarımıza katılarak, bu belgeleri almaları önem arz etmektedir.

 

 

Belge almak isteyenlerin Önümüzdeki süreçte Odamızın (ww.gto.org.tr) adresinden sınav takvimimizi takip ederek, GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi ile irtibata geçmeleri halinde ivedi şekilde belge almaları sağlanabilecektir. Böylelikle iş kazalarında dünyada 3.sırada olduğumuz Ülkemizde, belgeli ve nitelikli çalışanlar vasıtasıyla bu kazalarının önüne geçilebilecektir.

Konunun önemine binaen; belgesiz çalışanları bulunan firmalarımızın gereğini yerine getirmelerini rica eder,
Saygılar sunarız.

 

İrtibat;
GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi
Tel:0 342 220 30 30 (121-123)