Gaziantep Destek Eğitim Danışmanlık ve Personel Belgelendirme Test ve Sertifikalandırma A.Ş.

Sınav ve Belge Kuralları

Teorik Sınav Kuralları:

Aşağıdaki kurallar, sınav başlamadan önce adaylara yüksek sesle okunur:

1-      Sınava fotoğraflı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya ehliyet) ile beraber gelmeyen adaylar sınava giremezler.

2-      Sınav gidişatının ya da çevresel koşulların sınav alanında bulunanların güvenliğini tehlikeye atması durumunda, sınav görevlilerinin görevini yerine getirmesine engel olan durumların ortaya çıkması halinde sınav tamamen durdurulabilir.

3-      Cep telefonu, çağrı cihazı vb. özellikte cihazlarla sınava girilmez. Sınav sırasında bu araçları kullandığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılır. Sınavınız başlamadan öne telefonlarınız kapalı duruma getirilip sınav yapıcı tarafından teslim alınacaktır. Sınav sonunda size geri teslim edilecektir.

4-      Sınav süresince adaylar bir soru sormak istediğinde sorular yüksek sesle ve herkesin duyabileceği şekilde sorulur, cevaplar da aynı şekilde yüksek sesle söylenir. 

5-      Sınav salonunda konuyla ilgili kitap, not ve benzeri şeyler bulundurmak kopya sayılacağından adayın sınavının iptalini gerektirir.

6-      Soru kitapçığını alır almaz kapağında bulunan aday imzası alanına tükenmez kalem ile imzanızı atınız. Kitapçığın son sayfasında bulunan aday adı-soyadı-imzası alanına adınız, soyadınız ve imzanızı tükenmez kalem ile doldurunuz.

7-      Sayfaların eksik olup olmadığını, kitapçıkta basım hatalarının bulunup bulunmadığını kontrol ediniz. Soru kitapçığını eksik ya da basım hatalıysa değiştirilmesi için Sınav Yapıcıya başvurunuz.

8-      Adaylar ilk 15 dakika sınav salonunu terk edemezler.

9-      Adayın bir yıl içerisinde toplam 2 sınav hakkı vardır. 5.yılda da belge yenilemek için kuruluşumuzla bağlantıya geçmeniz gerekmektedir.

10-  Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun, görevli haricinde dışarıya çıkan bir aday tekrar içeriye alınmaz.

11-  Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye girişen, kopya veren, kopya yapılmasına yardım edenlerin sınavları geçersiz sayılır. Görevliler kopya çekmeye veya vermeye kalkışanları uyarmak zorunda değildir, sorumluluk adaya aittir.

12-  Sınav kurallarına uymayanlar (kopya çeken, huzuru bozan vb.), kendi ve diğer kişilerin can güvenliğini, sınavın güvenilirliğini ve geçerliliğini tehlikeye atan ve uyarıya rağmen bu davranışı sürdüren adayların sınavları durdurulur ve bu kişiler sınav alanından çıkarılır.

13-  Adaylar, görevlilerin tüm uyarılarına uymak zorundadır. Gerektiğinde görevliler adayın oturduğu yeri değiştirebilir.

14-  Adaylar teorik sınavlarda görüntülerinin kayıt altına alınmasını kabul etmek durumundadır.

15-  Adaylar teorik sınav süresince birbirleri ile konuşamaz, birbirlerinden sınav gereci veya yardım isteyemez.

16-  Adayın teorik (yazılı ) sınavlarda başarılı olabilmesi için 100 puan üzerinden en az aşağıdaki puanları alması gerekmektedir.

 

Yeterlilik Adı

Seviye

Birim

Teorik

Yeterlilik Adı

Seviye

Birim

Teorik

TÜM İNŞAAT MESLEKLERİ

-

TÜMÜ

60

Servis Aracı Şoförü

3

TÜMÜ

60

Otomotiv Boya Onarımcısı

4

TÜMÜ

60

Emlak Danışmanı

4

TÜMÜ

70

Otomotiv Boyacısı

3

TÜMÜ

60

Sorumlu Emlak Danışmanı

5

TÜMÜ

70

Otomotiv Boyacısı

4

TÜMÜ

60

Elektrik Pano Montajcısı

3

TÜMÜ

60

Otomotiv Elektrikçisi

4

TÜMÜ

60

Elektrik Pano Montajcısı

4

TÜMÜ

60

Otomotiv Elektromekanikçisi

5

A1

60

Elektrik Tesisatçısı

3

TÜMÜ

70

A2

70

Elektrik Tesisatçısı

4

TÜMÜ

80

B1

60

İşletme Elektrik Bakımcısı

5

TÜMÜ

70

 Otomotiv Kaportacısı

3

TÜMÜ

60

Kamyon Şoförü

3

TÜMÜ

60

Otomotiv Kaportacısı

4

TÜMÜ

60

Minibüs Şoförü

3

TÜMÜ

60

Otomotiv Mekanikçisi

4

TÜMÜ

60

Motosikletli Kurye

3

TÜMÜ

70

Otomotiv Ön Düzencisi

3

TÜMÜ

60

Taksi Şoförü

3

TÜMÜ

60

Motosiklet Bakım Onarımcısı

4

TÜMÜ

60

Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü

3

TÜMÜ

60

Aşçı

4

TÜMÜ

70

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Şoförü

3

TÜMÜ

60

Servis Görevlisi

2

TÜMÜ

70

Güzellik Uzmanı

4

TÜMÜ

70

Servis Görevlisi

3

TÜMÜ

70

Epilasyon Uzmanı

4

TÜMÜ

70

Servis Görevlisi

4

TÜMÜ

80

Kuaför

4

TÜMÜ

70

 

17-      Adayın teorik sınavlarda vermiş olduğu yanlış cevaplar, doğru cevapları götürmeyecektir.

18-     Doğru cevap işaretlemelerinizi kurşun kalem ile yapınız. Her sorunun yalnızca bir doğru cevabı bulunmaktadır. Birden fazla işaretleme yapılan sorular yanlış olarak değerlendirilecektir.

19-      Sınav sonuçları, sınavların yapıldığı tarihten sonraki 10 gün içerisinde sonuçlanacak olup,www.gtomym.com internet sitesinde yayınlanacaktır. 

20-      Sınav sonucunda isteğiniz doğrultusunda sınav yapıcıdan Sınav Değerlendirme Anketi isteyip, doldurabilirsiniz.

21-  Sınavlar ile ilgili itiraz ve şikayetlerinizi www.gtomym.com adresinden yapabilirsiniz.

Mülakat Sınavı Kuralları:

1-       Sınava fotoğraflı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya ehliyet) ile beraber gelmeyen adaylar sınava giremezler.

2-       Sınav salonunda konuyla ilgili kitap, not ve benzeri şeyler bulundurmak kopya sayılacağından adayın sınavının iptalini gerektirir.

3-       Cep telefonu, çağrı cihazı vb. özellikte cihazlarla sınava girilmez. Sınav sırasında bu araçları kullandığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılır. Sınavınız başlamadan öne telefonlarınız kapalı duruma getirilip sınav yapıcı tarafından teslim alınacaktır. Sınav sonunda size geri teslim edilecektir.

4-       Sınav kurallarına uymayanlar (kopya çeken, huzuru bozan vb.), kendi ve diğer kişilerin can güvenliğini, sınavın güvenilirliğini ve geçerliliğini tehlikeye atan ve uyarıya rağmen bu davranışı sürdüren adayların sınavları durdurulur ve bu kişiler sınav alanından çıkarılır.

5-       Adayların sorulara verdikleri yanıtları herhangi bir yere yazmaları ve bunu sınav salonundan dışarıya çıkarmaları yasaktır. Bu kurala uymayanların sınavları geçersiz sayılır.

6-       Adaylar mülakat sınavına ait uygulamaların kamera ile kayıt altına alınmasını kabul etmek durumundadır.

7-       Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden ve kopya verenlerin kimlikleri sınav tutanağına yazılarak sınavları geçersiz sayılır.

8-       Sınav süresinde adaylar bir soru sormak istediğinde sorular yüksek sesle sorulur, cevaplar da sınav yapıcı tarafından aynı şekilde yüksek sesle söylenir.

9-       Adaylar her soruya, verilen süre içinde cevap vermek zorundadır.

10-   Mülakata dayalı sınavlarda adayların sınavları teker teker yapılacaktır. Sınavı biten adayların bekleyen adaylarla karşılaşmaması için; sınav sırası bekleyen adaylar bekleme salonuna alınacaktır ve sınav sırası gelen aday tek tek alana çağırılacaktır.

11-   Bekleme salonunda bekleyen adayların kendi aralarında konuşması ve salondan dışarı çıkması yasaktır.

12-   Sınavı biten adaylar bekleyen adaylarla karşılaşmadan sınav alanını direk terk edecektir.

13-   İnşaat sektörü için adayın bir yıl içerisinde toplam 2 sınav hakkı vardır. 5.yılda da belge yenilemek için kuruluşumuzla bağlantıya geçmeniz gerekmektedir.

14-   Mülakata dayalı sınavlarda adayın sınavlarda başarılı olabilmesi için 100 puan üzerinden en az 60 puan alması gerekmektedir. Adayın sınavlarda yapılacak işlem için verilen süreyi aşmaması gerekir.

15-   Adayın mülakat sınavında vermiş olduğu yanlış cevaplar, doğru cevapları götürmeyecektir.

16-   Sınav sonuçları, sınavların yapıldığı tarihten sonraki 10 gün içerisinde sonuçlanacak olup,www.gtomym.com internet sitesinde yayınlanacaktır. 

17-   Sınav sonucunda isteğiniz doğrultusunda sınav yapıcıdan Sınav Değerlendirme Anketi isteyip, doldurabilirsiniz.

18-  Sınavlar ile ilgili itiraz ve şikâyetlerinizi www.gtomym.com adresinden yapabilirsiniz.

Performans Sınavı Kuralları:

1-      Sınava fotoğraflı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya ehliyet) ile beraber gelmeyen adaylar sınava giremezler.

2-      Cep telefonu, çağrı cihazı vb. özellikte cihazlarla sınava girilmez. Sınav sırasında bu araçları kullandığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılır. Sınavınız başlamadan öne telefonlarınız kapalı duruma getirilip sınav yapıcı tarafından teslim alınacaktır. Sınav sonunda size geri teslim edilecektir.  

3-      Sınav kurallarına uymayanlar (kopya çeken, huzuru bozan vb.), kendi ve diğer kişilerin can güvenliğini, sınavın güvenilirliğini ve geçerliliğini tehlikeye atan ve uyarıya rağmen bu davranışı sürdüren adayların sınavları durdurulur ve bu kişiler sınav alanından çıkarılır.

4-      Sınav süresinde adaylar bir soru sormak istediğinde sorular yüksek sesle sorulur, cevaplar da sınav yapıcı tarafından aynı şekilde yüksek sesle söylenir.

5-      Adaylar uyarı ikaz levhalarına ve iş sağlığı ve güvenliğine uygun hareket etmelidir. Sınav yapıcı, iş sağlığı ve güvenliği açısından riskli gördüğü durumlarda sınavı durdurabilir.

6-      Aday performans sınavı süresince, sınav yapıcıya (oldu mu, tamam mı, doğru mu vb.) sınavı etkileyebilecek sorular soramaz.

7-      Aday kendisine verilen sınav süresi içerisinde sınavı tamamlayamaz ise adayın sınavı sınav yapıcı tarafından sonlandırılır.

8-      Sınav süresince adaylar sınav yapıcıların tüm talimatlarına uymalıdır.

9-      Aday sınav süresince, salonda sigara vb. tütün ürünlerini kullanamaz.

10-  Adaylar performans sınavına ait uygulamaların kamera vb. ile kayıt altına alınmasını kabul etmek durumundadır.

11-  Adayın bir yıl içerisinde toplam 2 sınav hakkı vardır. 5.yılda da belge yenilemek için kuruluşumuzla bağlantıya geçmeniz gerekmektedir.

12-  Performans sınavlarının, sınav görevlileri ile adayların konforunu olumsuz etkileyecek kadar uzun sürmesi halinde sınavlara ara verilebilir. Ayrıca herhangi bir acil durum anında sınav yapıcı sınava ara verebilir.

13-  Performansa dayalı sınavlarda Adayın sınavlarda başarılı olabilmesi için 100 puan üzerinden en az aşağıdaki puanları alması gerekmektedir. Adayın sınavlarda yapılacak işlem için verilen süreyi aşmaması gerekir.

 

Yeterlilik Adı

Seviye

Birim

Performans

Yeterlilik Adı

Seviye

Birim

Performans

İnşaat İşçisi

2

TÜMÜ

70

Servis Aracı Şoförü

3

TÜMÜ

80

Alçı Levha Uygulayıcısı

3

TÜMÜ

80

Emlak Danışmanı

4

TÜMÜ

70

Sorumlu Emlak Danışmanı

5

TÜMÜ

70

DİĞER İNŞAAT MESLEKLERİ

-

TÜMÜ

 80

Elektrik Pano Montajcısı

3

TÜMÜ

80

Otomotiv Boya Onarımcısı

4

TÜMÜ

80

Elektrik Pano Montajcısı

4

TÜMÜ

80

Otomotiv Boyacısı

3

TÜMÜ

80

Elektrik Tesisatçısı

3

TÜMÜ

80

Otomotiv Boyacısı

4

TÜMÜ

80

Elektrik Tesisatçısı

4

TÜMÜ

90

Otomotiv Elektrikçisi

4

TÜMÜ

80

İşletme Elektrik Bakımcısı

5

TÜMÜ

70

Otomotiv Elektromekanikçisi

5

TÜMÜ

80

Kamyon Şoförü

3

TÜMÜ

80

 Otomotiv Kaportacısı

3

TÜMÜ

80

Minibüs Şoförü

3

TÜMÜ

80

Otomotiv Kaportacısı

4

TÜMÜ

80

Motosikletli Kurye

3

TÜMÜ

80

Otomotiv Mekanikçisi

4

TÜMÜ

80

Taksi Şoförü

3

TÜMÜ

80

Otomotiv Ön Düzencisi

3

TÜMÜ

80

Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü

3

TÜMÜ

80

Motosiklet Bakım Onarımcısı

4

TÜMÜ

80

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Şoförü

3

TÜMÜ

80

Aşçı

4

TÜMÜ

80

Güzellik Uzmanı

4

TÜMÜ

70

Servis Görevlisi

2

TÜMÜ

70

Kuaför

4

TÜMÜ

70

Servis Görevlisi

3

TÜMÜ

70

Epilasyon Uzmanı

4

TÜMÜ

80

Servis Görevlisi

4

TÜMÜ

80

 

 

 

 

 

14-      Sınav sonuçları, sınavların yapıldığı tarihten sonraki 10 gün içerisinde sonuçlanacak olup,www.gtomym.com internet sitesinde yayınlanacaktır. 

15-      Sınav sonucunda isteğiniz doğrultusunda sınav yapıcıdan Sınav Değerlendirme Anketi isteyip, doldurabilirsiniz.

16-      Sınavlar ile ilgili itiraz ve şikâyetlerinizi www.gtomym.com adresinden yapabilirsiniz.

17-      Sınavlarda kritik adım olması halinde; kritik adımlardan herhangi birinde başarısız olan kişi sınavdan yeterli puan alsa dahi başarısız sayılacaktır. Sınav ile ilgili kritik adımlar hakkında bilgilendirmeler, başvurunuz esnasında tarafınıza yapılmıştır.

Sınavda Ortaya Çıkabilecek Usulsüzlükler:    

Sınavda etik olmayan davranışlarda bulunan (ör: kopya çekme, başkası adına sınava girme vb.) aday, GTO DESTEK MYM’de yeniden sınava başvurmak için en az 12 ay bekler. Bu durumda, sınav tekrarı fiyat listesinde yer alan ücrete tabidir. Tekrar sınavlarında başarılı olamayan adaylar, yeni adaylar için uygulanan başvuru prosedürüne tabidir.

BELGE KULLANIMI:

  • Personel belgelendirme hizmetleri kapsamında verilen belgeler, sadece belge sahipleri tarafından kullanılabilir. Belge sahibi dışında herhangi bir şekilde başka bir şahıs veya tüzel kişilik tarafından kullanılamaz.
  • Belge, sadece geçerlilik süresi boyunca kullanılabilir. Belge süresi geçmiş, gözetim faaliyeti yapılmamış ve belgesi iptale düşmüş veya yeniden belgelendirme faaliyeti yapılmamış belge sahipleri, belgelerini teslim etmek zorundadırlar.
  • Belgenin yenilenmesi veya ikinci bir nüshanın alınması için GTO DESTEK MYM’ye yazılı olarak başvuru yapılmalıdır.
  • Belge, belge sahibi tarafından ilgili alanda yeterliliğini göstermek amacıyla dergi, kitap vb. yayınlar ve internet ortamında kullanılabilir. Belgeler, okunabilirliği bozulmamak şartıyla, en-boy oranı korunmak suretiyle küçültülüp büyütülebilir.
  • Belgenin haksız kullanımından doğan sorumluluk belgelendirilmiş kişiye aittir. Kişi, belgesinin askıya alınması/iptalinden sonra belgesini, belgeyi kullanmayı ve ona atıfta bulunmayı durdurmakla yükümlüdür.
  • Belgenin herhangi bir bölümü bölünüp ayrı olarak kullanılamaz.